Skansen Słowian i Wikingów

Jeśli zechcemy zobaczyć czy wyobrazić sobie, jak wyglądało życie ludzi w okresie wczesnego średniowiecza (IX-XI wiek), należy koniecznie odwiedzić Skansen Słowian i Wikingów na Wolinie.

We wnętrzach zrekonstruowanych chat można obejrzeć repliki narzędzi, broni, przedmiotów codziennego użytku. Wszystkie eksponaty i wyposażenie można dotknąć, wypróbować ich działanie oraz zobaczyć, jak inni te przedmioty używają. Dzięki temu zdobędziemy wyobrażenie, jak wyglądał Wolin i jak toczyło się tu życie tysiąc lat temu.

Skansen powstał na wyspie Wolińska Kępa w 2008 roku i od tego czasu stał się jedną z głównych atrakcji turystycznych na wyspie. Wtedy to zaprezentowanych zostało trzynaście obiektów, które nawiązywały do średniowiecznych zabudowań Wolina. Budowle były otoczone wałami obronnymi. Zbudowano część palisady wraz z bramą i wieżyczką.

Obecnie powstało tu już kilkadziesiąt replik chat, cztery bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nabrzeże portowe. Na terenie Skansenu wybudowano także stocznię szkutnictwa historycznego, gdzie buduje się repliki dłubanek i łodzi klepkowych, zarówno Słowiańskich jak i Wikingów. Stworzone zostały też chaty, które prezentują ginące zawody, tj. ciesielstwo, kowalstwo, garncarstwo, tkactwo czy układanie dachu ze strzechy. Znajdują się tu także chaty bursztynnika, skórnika, szklarza, rogownika, jubilera, rybaka i skryby. Istnieje też kantor i magazyn kupiecki.

W Skansenie można podpatrzeć pracę rzemieślników ubranych w historyczne stroje oraz spróbować własnych sił wykonując codzienne czynności w ówczesny sposób. Pozwoli to doświadczyć, jak trudne było wówczas życie kobiet i mężczyzn.

Chaty zbudowane są na podstawie konstrukcji zrębowej o wymiarach 3,5 na 6,5. Ściany są poziome z warstwowo ułożonych bali drewnianych (czyli płazów połączonych w narożnikach za pomocą zacięć na tzw. „obłap”). Ten sposób łączenia bali w chatach zrębowych odkryto m.in. podczas prac wykopaliskowych w grodzie w Biskupinie.

Skansen umożliwia dzieciom skorzystanie z zabaw na „historycznym” placu zabaw, który dostarcza wiele radości zarówno tym małym, jak i tym większym. Warto tez zobaczyć replikę łodzi słowiańskiej z XII wieku zwanej „Orzeł Jumne”, którego pierwowzór został znaleziony w okolicach Kamienia Pomorskiego w latach 80-tych.

Ogromną popularnością cieszy się Festiwal Słowian i Wikingów, który jest jedną z najważniejszych imprez historycznych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie i atrakcją turystyczną samą w sobie. Podczas festiwalu można zobaczyć setki wojowników ubranych w średniowieczne stroje, którzy rozbijają swoje namioty i przez trzy dni żyją tak, jak żyło się w średniowieczu. Prowadzą oni najróżniejsze pokazy m.in. walk i bitew, które pozwalają obserwatorom przenieść się do dawnych czasów. Coroczny festiwal „żywej archeologii” gromadzi ponad tysiąc wojowników, rzemieślników, grajków i odtwórców dawnych obrzędów z różnych krajów Europy.

Sama idea festiwalu nawiązywała do tekstów tzw. „Jomswikinga sagi” z XIII wieku z Islandii. Opowiada ona o wojownikach, który w X wieku mieli zamieszkiwać w warownym grodzie na Wolinie. Jego założycielem był prawdopodobnie duński król Herald. O prawdziwości tych wydarzeń świadczy to, ze potwierdzają je znaleziska skandynawskie odkryte przez archeologów w tym regionie.

W tym roku skansen może zainteresować poznaniem czasów średniowiecznych już od kwietnia:

  • w kwietniu, maju i czerwcu czynny jest w godzinach od 10 do 16,
  • w lipcu i sierpniu w godzinach od 10 do 18,
  • we wrześniu i październiku w godzinach od 10 do 16.

Bilety można nabyć w cenie do 10zł. Na miejscu (za dodatkową opłatą) jest możliwość skorzystania z usług przewodnika.